Benu

Mmmm, San Francisco …

This city has been in my heart and yearned to return. This year’s trip will focus on the city of SF and local restaurants. But it has to offer much more. And here is warm +25.
How to spend time before dinner? We decided to walk through the places where the last time did not reach. Chinatown is the place what we gazed three years ago and it still brought surprises – all of which can not be found here. The most interesting things are what you eat. We stopped in several dried products store to wonder around but did not dare to buy something. I would like to be in the form for dinner;)

1
Dried goods in China Town

Golden Gate is indeed one of the biggest attractions which is associated with the city, but not the only one. Pier 39 sea lions are likewise known and loved by tourists. Who doesn’t like sleeping lions ?! Or disagree? Well, my husband makes a deep sigh when sees an animal – he just knows that now it’s gonna take some time to move on.

85-95% of those on the platforms are males fighting for the best place to sunbathe (sleep). Females prefer to live year-round in mating areas. So that’s why these places tend to be noisy. It’s an argument, it can’t be done whispering.

If you want to see them, it does not necessarily need a flight over the ocean. Just look over here.

2
Pier 39 – home of sea lions

When walking around the city, well on the right streets, you will see old transportation. Catchy to the eye, fun to ride and charming to have on a photo.

3_2

One place that we didn’t see last time, was the Lombard Street. I imagine locals can be quite annoyed when trying to get home, but tourists try to get a perfect picture from the street and stopping in the middle of an intersection, despite the heavy traffic. We tried to be polite and not stop in the middle of the road to take pictures.

Hmmm, a drone would be better, I’m not tall enough.

img_1923
Lombard Street

After strolling up and down (mhm, SF is not flat), we were hungry. One of my favorite fast food in the US is Panda Express. I can’t help it, it is too good to miss. And, of course, ice cream. On a beautiful and sunny day, and let’s face it, in any other case, ice cream is always suitable. Therefore we did our homework and looked up for some of the places where to conduct some tasting. The first one on the road was Smitten Ice Cream.

4
Panda Express ja Smitten Ice Cream

And finally….

Benu 1 star 1 star 1 star

Chef & owner Corey Lee.

www.benusf.com

Benu had the first two Michelin stars in 2012 and kept them in the following three years. 2015 was a year to celebrate, as they received the third star. And they have kept it.

Reservations can be done up to two months in advance and can be made online or by phone.

About the menu. There is only one option – set tasting menu.  If possible they make changes to the menu according to your dietary restrictions or allergies. But please inform about these as early as possible.

Price $ 285, plus 20%.

This premium addition is customary in SF. It is counted as a tip, and it seeks to smooth out staff bonuses and to raise the basic salary. If you think the service and food were truly exceptional, it doesn’t forbid you to leave extra tip 😉

Our menu for dinner:

 • small delicacies
 • thousand-year-old quail egg, potage, ginger
 • chilled pine mushroom and eggplant stew
 • lobster coral xiao long bao
 • frog’s leg velvet with shiga rice, yellow chive, celtuce
 • smoked quail, lilies, black trumpet, fermented pepper
 • beef rib steak with assorted condiments
 • fuji apple
 • dried apricot, osmanthus, almond
5
small delicacies
6_1
thousand-year-old quail egg, potage, ginger
img_1976
chilled pine mushroom and eggplant stew
img_1981
lobster coral xiao long bao
img_1984
frog’s leg velvet with shiga rice, yellow chive, celtuce
img_1989
smoked quail, lilies, black trumpet, fermented pepper
7
beef rib steak with assorted condiments
img_2012
fuji apple
img_2020
dried apricot, osmanthus, almond

What a first night…. To be honest – a bit sleepy 🙂

We had a long, long day and such a nice dinner. The service was consistent and regardful. Dishes brought us surprises and great flavors, smells, textures.

Altogether it was a nice start to our journey.

——–

Mmmm, San Francisco…

See linn on jäänud südamesse ja igatsesin tagasi. Seekordne reis keskendub vaid SF’le ja siinsetele restoranidele. Kuid sel linnal on pakkuda veel palju muud. Ja siin on soe +25.

Millega sisustada aega õhtusöögini? Otsustasime läbi jalutada need kohad, kuhu eelmine kord ei jõudnud. Hiinalinn on muidugi see koht, kuhu juba 3 aastat tagasi uudistama tulime. Ja endiselt pani imestama – mida kõike siin ei leidu. Kõige huvitavamad asjad on need, mida võid süüa. Astusime sisse päris mitmesse kuivatatud produktide poodi, kuid midagi ära osta ei julgenud. Tahaks õhtusöögiks vormis olla 😉

Golden Gate on küll üks suuremaid vaatamisväärsusi, mis selle linnaga seostuvad, kuid mitte ainus. Pier 39 merilõvidega on niisamuti tuntud ja turistide poolt armastatud. Kellele siis ei meeldi magavad lõvid?! Või vaidlevad?

Kusjuures 85-95% neist, kes platvormidel parema koha pärast sõnavahetust peavad on isased. Emased isendid eelistavad rohkem aastaringselt paaritumispiirkonnas elada.

Kui tahad neid oma silmaga näha, siis ei pea ilmtingimata üle ookeani lendama. Vaata siia.

Teel mere äärde sõidavad meist mööda linna armastatud vanad transpordivahendid.

Üks koht, kuhu eelmine kord ei jõudnud, oli Lombard street. Kohalikel võib päris tüütu olla kui turistid üritavad võimalikult palju looklevast tänavast pildile saada ja seisavad keset ristmikku vaatamata tihedale liiklusele. Püüdsime olla viisakad ja mitte keset teed pilti teha.

Peale üles-alla jalutamist (mhm, SF on see tore linn, mis ei ole lame), oli juba nälg. Ja üks minu lemmik kiirsöögikohti USA’s on Panda Express. Ma ei saa midagi teha, see on liiga hea, et vahele jätta. Ja loomulikult jäätis. Ühe ilusa päikselise, ja olgem ausad, ka igasuguse muu ilmaga, sobib jäätis alati. Seepärast olime juba eelnevalt välja otsinud mõned kohad, kus degusteerimist läbi viia. Esimesena jäi tee peale Smitten Ice Cream.

Ja lõpuks Benu   

Peakokk ja omanik Corey Lee.

www.benusf.com

Benu sai esimesed 2 Michelini tärni aastal 2012 ja hoidis neid järgmised 3 aastat. 2015. aastal oli põhjust tähistamiseks, sest saadi kätte kolmas tärn, mida samuti suudetud hoida.

Koht restoranis söömiseks tasub enne minekut kinni panna. Broneeringuid tehakse kuni kaks kuud enne soovitud kuupäeva.

Valikus on ainult üks tasting menu, mis tähendab, et kogu laudkond peab selle valiku tegema.

Hind 285 $, millele lisandub 20%. See lisatasu lisandumine on SF’s tavapärane, sinna sisse on arvestatud ka jootraha, ning läbi selle püütakse tasandada personali lisatasusid ja tõsta põhipalka. Kui sa arvad, et teenindus ja söök olid tõeliselt erakordsed, ei keela keegi sul lisa jootraha jätmast.

Õhtune menüü (inglise keeles):

 • small delicacies
 • thousand-year-old quail egg, potage, ginger
 • chilled pine mushroom and eggplant stew
 • lobster coral xiao long bao
 • frog’s leg velvet with shiga rice, yellow chive, celtuce
 • smoked quail, lilies, black trumpet, fermented pepper
 • beef rib steak with assorted condiments
 • fuji apple
 • dried apricot, osmanthus, almond

Oli imeline õhtu. Mis mulle alati restoranide juures meeldib, on viimistletud teenindus ja igal kohal on omapära. Ei ole ühtegi teisele sarnast kohta. Kui teenindus on viimistletud täiuseni ja köögist tulevad ülivõrdes maitsvad hõrgutised, ei pane imestama, et ka kolmas tärn koju toodi.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s